Americké národní parky doufají, že „koutek pro selfie“ nejen předejde zbytečným úmrtím, ale pomůže zlepšit chování návštěvníků

20.09.2021


Lidé v přírodě odjakživa vyhledávali a nabírali sílu, ale koronavirová pandemie tuto potřebu ještě zesílila. Pohrává si nejen s naším zdravím fyzickým ale i duševním. Mnoho lidí v tom nejtěžším období hledalo nejlepší způsob, jak uniknout od stále přítomné reality, která ovlivnila všechny aspekty našeho života.

Návštěva národního parku je možná pro člověka ten nejlepší lék, ale co tomu asi říká sama příroda? A její mnohdy unikátní kousky, kvůli kterým vznikl park především? Podle pracovníků amerických národních parků se musí v budoucnu mezi přístupem veřejnosti na chráněná území a samotnou ochranou přírody najít rovnováha.

Čím populárnější národní park je, jako např. Muir Woods či Grand Canyon, tím těžší je najít tady klid a ticho. Proto vznikají na stezkách tabulky, které návštěvníky žádají o ztišení se v lese, a také o nastavení tichého režimu v telefonu.

Dalším možným nástrojem jak ukočírovat nápor turistů je zavedení rezervace vstupenek předem, a na přesný čas. Národní park Yellowstone v červenci navštívil milion návštěvníků. Pokud tento trend bude pokračovat, do konce roku trhnou rekord. Aplikace pro monitorovaní počtu návštěvníků a jeho regulace, hlavně na vyhledávaných místech, určitě také problému pomůže.

Méně známé národní parky by mimo jiné měly spolupracovat s cestovními agenturami, aby se ulevilo těm populárním, které lidé "milují až k smrti".

Když už mluvíme o smrti. Každým rokem přibývá úmrtí kvůli nejlepšímu snímku s tou největší atrakcí. Jedna paní v roce 2020 při návštěvě Grand Canyonu sešla schválně z vyznačené cesty, aby vyfotila "super fotku". Uklouzla a spadla ze srázu. Národní parky proto instalují bezpečné "koutky pro selfie", aby lidé měli svou fotku, ale bez ohrožení života.

Pokud se chystáte objevovat krásy divoké přírody, nezapomeňte se k ní, prosím, chovat s respektem!