Suvenýry z českých národních parků

Tulákům Jetřichovicka

Neohodnoceno

Kniha "Tulákům Jetřichovicka" vznikala sběrem podkladů a pátráním v archivech více jak pět let. Všechnu tuto mravenčí práci zastal jeden člověk. O to je kniha unikátnější. Tím člověkem je známá autorka historických knih a publikací paní Natalie Belisová.

 

Vydáno: 2014

Počet stran: 672

Vazba knihy: pevná / vázaná

Dostupnost Skladem (5 ks)
Kód: W046
830 Kč
Tulákům Jetřichovicka
Neohodnoceno

Nikomu se zatím nepodařilo v jediné publikaci seskupit takové množství dat a informací z historie prostoru bývalých Sudet, vsí na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Některá fakta nebyla ani doposud zveřejněna. Kniha je zcela bezpochyby ohromným přínosem nejen trvale žijícímu obyvatelstvu, ale stane se i nepostradatelným odkazem pro budoucí generace a pro ty, kteří marně tápou a čekají na odpovědi dosud nezodpovězených otázek, hledají zde své kořeny a historické souvislosti, a pro všechny další, kteří si tento kraj zamilovali.

Ačkoliv se jedná o publikaci s historickými fakty, je napsána s neuvěřitelnou lehkostí. V čem je však výjimečná, je fakt, že autorka píše i o smutných událostech s určitou jiskrou a nadhledem. Historie se v jejím textu prolíná s životem obyčejných prostých lidí z masa a kostí, kteří v prostoru Jetřichovicka žili před námi a tvořili svými životy historii těchto míst. Autorka je mistrem slova, které používá s obdivuhodným způsobem a stylem. Už během prvních stránek je čtenář upoután natolik, že nebude chtít knihu odložit. Na téměř sedmi stech stranách mu umožní vydat se na osm výprav za minulostí Jetřichovicka a přilehlých částí Českého Švýcarska. Strhující vyprávění provází čtenáře známými i v čase dávno zapomenutými místy. Dozví se tak o historii a vzniku drobných sakrálních památek, zastaví se u křížů, které doposud míjel bez povšimnutí. Dostane informace o pomníčcích a neobvyklých úmrtích. Prožije lidské tragédie, bude se toulat lesy, navštíví jezy, zdrže a hráze, stezky, dřevařské boudy a panské domy, stane se svědky zrození osad a zániků stavení. Publikace přiblíží čtenářům historii zaniklé osady Zadní Jetřichovice a Doubice. Poutavě jim poví o lesních řemeslnících - uhlířích, smolařích, dehtářích, o pytlácích, myslivcích, o lesních požárech a hlídačích, o lovu šelem, oborách, plavení dříví, počátcích lesního hospodářství, loveckých chatách a zámečcích, panských domech, starých hranicích a hraničních sporech i o zpřístupňování krajiny v počátcích turistiky.

Kniha je doprovázena velkým množstvím barevných i černobílých fotografií, z větší části zcela unikátních a dosud nikdy nepublikovaných.

Text knihy překračuje prostor Jetřichovicka a okolních obcí, se kterými bylo obyvatelstvo úzce propojeno a mnohdy i příbuzensky svázáno. Stane se vyhledávaným zdrojem informací, které by měly být uchovány a neměly nikdy zaniknout, a také jakousi "biblí" pro každého, kdo chce poznat bohatý život a dějiny německo - českého pohraničí.

Vydáno: 2014

Počet stran: 672

Vazba knihy: pevná / vázaná

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení