To, co chcete, není na skladě?? Nevadí zkuste našeho hlídacího psa (HLÍDAT) a v okamžiku, kdy zboží naskladníme, pošleme Vám mejl, abyste mohli objednávat. :-) Děkujeme!!
Neohodnoceno

Tulákům Jetřichovicka

Kniha "Tulákům Jetřichovicka" vznikala sběrem podkladů a pátráním v archivech více jak pět let. Všechnu tuto mravenčí práci zastal jeden člověk. O to je kniha unikátnější. Tím člověkem je známá autorka historických knih a publikací paní Natalie Belisová.

 

Vydáno: 2014

Počet stran: 672

Vazba knihy: pevná / vázaná

Položka byla vyprodána…
Momentálně nedostupné
Kód: W046
830 Kč
Kategorie: Knihy
Položka byla vyprodána…

Nikomu se zatím nepodařilo v jediné publikaci seskupit takové množství dat a informací z historie prostoru bývalých Sudet, vsí na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor. Některá fakta nebyla ani doposud zveřejněna. Kniha je zcela bezpochyby ohromným přínosem nejen trvale žijícímu obyvatelstvu, ale stane se i nepostradatelným odkazem pro budoucí generace a pro ty, kteří marně tápou a čekají na odpovědi dosud nezodpovězených otázek, hledají zde své kořeny a historické souvislosti, a pro všechny další, kteří si tento kraj zamilovali.

Ačkoliv se jedná o publikaci s historickými fakty, je napsána s neuvěřitelnou lehkostí. V čem je však výjimečná, je fakt, že autorka píše i o smutných událostech s určitou jiskrou a nadhledem. Historie se v jejím textu prolíná s životem obyčejných prostých lidí z masa a kostí, kteří v prostoru Jetřichovicka žili před námi a tvořili svými životy historii těchto míst. Autorka je mistrem slova, které používá s obdivuhodným způsobem a stylem. Už během prvních stránek je čtenář upoután natolik, že nebude chtít knihu odložit. Na téměř sedmi stech stranách mu umožní vydat se na osm výprav za minulostí Jetřichovicka a přilehlých částí Českého Švýcarska. Strhující vyprávění provází čtenáře známými i v čase dávno zapomenutými místy. Dozví se tak o historii a vzniku drobných sakrálních památek, zastaví se u křížů, které doposud míjel bez povšimnutí. Dostane informace o pomníčcích a neobvyklých úmrtích. Prožije lidské tragédie, bude se toulat lesy, navštíví jezy, zdrže a hráze, stezky, dřevařské boudy a panské domy, stane se svědky zrození osad a zániků stavení. Publikace přiblíží čtenářům historii zaniklé osady Zadní Jetřichovice a Doubice. Poutavě jim poví o lesních řemeslnících - uhlířích, smolařích, dehtářích, o pytlácích, myslivcích, o lesních požárech a hlídačích, o lovu šelem, oborách, plavení dříví, počátcích lesního hospodářství, loveckých chatách a zámečcích, panských domech, starých hranicích a hraničních sporech i o zpřístupňování krajiny v počátcích turistiky.

Kniha je doprovázena velkým množstvím barevných i černobílých fotografií, z větší části zcela unikátních a dosud nikdy nepublikovaných.

Text knihy překračuje prostor Jetřichovicka a okolních obcí, se kterými bylo obyvatelstvo úzce propojeno a mnohdy i příbuzensky svázáno. Stane se vyhledávaným zdrojem informací, které by měly být uchovány a neměly nikdy zaniknout, a také jakousi "biblí" pro každého, kdo chce poznat bohatý život a dějiny německo - českého pohraničí.

Vydáno: 2014

Počet stran: 672

Vazba knihy: pevná / vázaná