Když v Česku panují vysoké teploty, lidé jdou buď k vodě, nebo do lesa. Příroda je pro nás skvělé útočiště před vedrem, ale měli bychom vnímat své okolí. V přírodě žijí mimo jiné ohrožená zvířata a rostou vzácné rostliny. Dívejte se, kam šlapete a raději potichu… Ať mohou obdivovat krásu národních parků a chráněných oblastí i ostatní. A tady pár rad pro každého.
Nejlepší by bylo nezanechat po sobě stopy
Co do lesa přineseš, to si taky odnes. Nejen svoje odpadky, ale třeba i takovou slupku od banánu nebo ohryzek jablka. Rozkládají se dlouho.
Drž se na vyznačených cestách
Nejen proto, aby se předešlo ničení vzácných rostlin, ale také rušení zvířat. Je to i pro tvou bezpečnost v terénu, aby Horská služba neměla později plné ruce práce.
Les je místo klidu a harmonie
Proto se k němu chovej s respektem. A možná, když budeš dostatečně potichu, zpozoruješ nebo zaslechneš divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Hlavně, prosím, nekrmit!
Dívat se do ohně je romantické, ale v přírodě opatrně
Oheň rozdělej pouze na k tomu určených místech. Měl by být dostatečně daleko od stromů, keřů, nebo suché trávy. Ohniště bys měl/a vyčistit od čehokoli, co by mohlo chytit. Zjisti si, jestli neplatí zákaz rozdělávání ohňů.
Pozor! Lidé často od ohniště odchází dřív, než úplně vyhasne
Pořádně ohniště prolij vodou. Nevidíš oheň ani kouř, ale vždy pozorně zkontroluj popel. Dá se taky zasypat hlínou nebo pískem. Dělej takový táborák, který dokážeš zvládnout.
Tiskový mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov dodává:
Při všech informacích a zkušenostech, které dnes lidé mají k dispozici, je vlastně podivuhodné, že se ještě najdou tací, kteří jsou schopni rozdělávat v lesích i na dalších místech ohně, nebo dokonce odpalovat pyrotechniku.
Bohužel se s takovým nezodpovědným chováním stále setkáváme jak v národním parku, tak i na území chráněné krajinné oblasti. Naši strážci přírody nemohou být nekonečně tolerantní, musí postupovat přísněji a v posledních letech za rozdělání ohně v přírodě ukládají vysoké pokuty. V lehčích případech do výše deseti tisíc korun na místě, v závažnějších případech ve správním řízení do výše sto tisíc.
Loni padla prozatím nejvyšší udělená pokuta ve výši osmdesát tisíc mladíkovi, který odpálil zábavní pyrotechniku ze silnice do lesa a způsobil požár, který musely hasit tři hasičské jednotky.
Sledujte web a sociální sítě národních parků, ať máte před výpravou do přírody aktuální informace. Znáte to, štěstí přeje připraveným!