Je čas krmení… ptáků v zimě

Když za oknem padá a padá, ptáci nemají moc možností, kde v přírodě najít potravu. Lidi mají jedinečnou příležitost jim pomoci a zároveň budou mít o zábavu postaráno. Pozorování ptáků je mnohdy lepší než televize. Je to také dobrý způsob, jak přiblížit přírodu dětem.

 

Jaké krmítko pořídit?

V obchodech najdete mnoho druhů krmítek. Nejběžnější je asi „domeček“. Obvykle se vyrábí ze dřeva nebo z plastu. Stříška by měla přesahovat základnu, aby se krmivo udrželo v čistotě a suchu. Dobré je instalovat krátké větvičky po stranách krmítka, pokud jste zruční. Ptáci tak mohou mít více prostoru a v klidu si zobnout.

 

tit

 

Populární je také tubusové krmítko. Výhodou je, že se různé druhy ptáků tolik nepotkají a předejde se šíření nemocí.

 

krm 2

 

Pokud máte balkón se zasklenou částí, ozdobte sklo záclonkou či samolepkou. Pták čiré sklo při letu nevidí a může se nárazem zranit či přijít o život. A zbytečně.

Co patří do krmítka a co ne?

Slunečnicová semínka jsou asi nejběžnější potravou, ale existují různé vhodné směsi semen - pšenice, proso, oves, mák, konopná a lněná semínka. Vlašské a lískové ořechy nebo arašídy jsou také výživné. Některé druhy ocení třeba kousek jablka.

krm 6

 

Lojové koule se dají koupit či vyrobit doma

Pokud budete lojovou kouli kupovat, nenechávejte jí v síťce, ale raději si kupte závěsný nosič, kam se vejdou obvykle tři.

 

krm 3

 

Při domácí výrobě budete potřebovat nesolený lůj nebo rostlinný tuk či sádlo. Margarínu a palmovému oleji se vyvarujte. Nevařená rýže nebo kokos se nehodí.

Při nižší teplotě tuk rozpusťte. Pozor nesmí přijít do varu! Vsypte semínka a zamíchejte. Poté přelijte do vhodné nádoby vyloženou potravinovou fólií, ze které se dá směs dobře vyklopit. Nechte ztuhnout… rychleji to jde v mrazáku.

A pak můžete pozorovat, kdo přiletí na hostinu.

Zpět do obchodu