První víkend v květnu se nese na vlnách ptačího zpěvu

Chystáte se do o víkendu dobít si baterky v přírodě? Pocvičte svůj sluch a zjistěte, kdo kolem vás poletuje a prozpěvuje si.

Asi nejběžnějším druhem jsou u nás sýkorky. Pojďme si o nich něco povědět. Každá z nich je zajímavá něčím jiným.

Sýkora koňadra (Parus major)

Pomáhá udržovat přirozenou rovnováhu v přírodě. Dříve se mělo za to, že patří ke stálým druhům, ale při monitorování jejího pohybu se zjistilo, že je částečně tažná. Během teplých a na potravu pestrých měsících se živý hmyzem. V chladnějších měsících dává přednost semenům. Hnízdí v dutinách stromů nebo pro ni vhodných budkách.

 

ptaci

 

Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)

Tento drobný ptáček má na hlavě charakteristickou modrou „čapku“. Je nebojácný. Na krmítku je častým hostem a klidně zažene mnohem většího ptáka, než je sám. Původně lesní ptáček se skvěle přizpůsobil a dnes jej najdeme všude – v zahradách nebo v blízkosti rybníků. Hnízdí v dutinách stromů, budkách, ale i v pařezech, hromadách dřeva, nebo kovových trubkách.

 

ptaci 2

 

Sýkora babka (Poecile palustris)

U nás je poměrně rozšířená, ale všeobecně patří mezi vzácnější druhy. Hodně podobné jsou si se sýkorou lužní, ale babka má bílé znaménko „na bradě“.

 

ptaci 3

 

Sýkora uhelníček (Periparus ater)

Sýkora s roztomilým názvem je zbarvená nenápadně. Od ostatních sýkorek se liší bílým temenem hlavy a dvěma proužky na křídlech. Zajímavostí je, že krom toho, že hnízdí v dutinách stromů, obývá i opuštěné díry, které vyhrabali hlodavci. Rád si dělá zásoby semen a hmyzu k pozdějšímu užití.

 

ptaci 4

 

Sýkora lužní (Poecile montanus)

Můžeme ji potkat v lužních lesích a bažinách. Staví si hnízda v pobřežních porostech či na vrbách a topolech.

 

ptaci 6

 

Sýkora parukářka (Lophophanes cristatus)

Na krmítku jí uvidíte zřídka. Jejím domovem jsou jehličnaté lesy. Nedá se zaměnit s jiným druhem, protože má na hlavě výraznou ozdobu – krásnou chocholku.

 

ptaci 9

 

Sýkorek je v přírodě pestrá škála, ale jsou tu i další druhy ptáků, jako například hýl obecný s výrazným oranžovým břichem, nebo zvonek zelený, který má mohutný zobák. V dobách, kdy lidé chytali ptáky do klecí pro zábavu, pro svůj zpěv byla ceněná i pěnkava obecnáKos černý dokáže „mluvit“ různými dialekty a napodobovat zpěv různých druhů ptáků.

V našem e-shopu najdete motiv skorce vodního.