Suvenýry z českých národních parků

Slavný Národní park Yellowstone bude 1. března slavit 150 let své existence

yellowstone filip

Foto: Filip Molčan

Přípravy na oslavu vzniku Národního parku Yellowstone jsou v plném proudu.

Za vznikem prvního amerického národního parku v roce 1872 stála snaha zachovat a chránit nejen jedinečnou přírodu a scenérii, ale také divoká zvířata a rostliny. Potřebný zákon podepsal tehdejší prezident Ulysses S. Grant. Chráněná oblast se rozkládá na území států Wyoming, Montana a Idaho.

Je známý především mnoha geotermálními jevy, jako např. gejzírem Old Faithful, který je jeho hlavní atrakcí. Nachází se tu hned několik ekosystemů. Na ploše 8981 km2 lze obdivovat pohoří, kaňony, řeky a jezera. Jedno z nich zvané Yellowstonské jezero se nachází uprostřed supervulkánu, kterému se říká Yellowstonská kaldera.

Chystá se mnoho akcí a aktivit, které připomenou, čemu se lidé za léta ochrany tamní přírody naučili a s jakou vizí hledí do budoucích let. Součástí oslav budou také samozřejmě původní obyvatelé tohoto území, kteří tu lovili zvěř, sbírali rostliny a využívali termálních pramenů k léčivým a náboženským účelům. Vnikne velká "teepee village", kde členové domorodých kmenů budou návštěvníkům vyprávět o svých zvyklostech a dědictví předků.

yellowstone filip 2

Všechno nejlepší!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení