Suvenýry z českých národních parků

V Krkonoších v Poniklé se narodil nový perličkový rys, který pomáhá

V rodinné firmě Rautis v Poniklé v Krkonoších se z šikovných rukou místních sklářů narodil nový rys, který nese krásné poselství. Prvně je důkazem, že poctivé sklářské řemeslo ještě nezaniklo, podruhé láká veřejnost k zapojení do ochrany přírody v Krkonošském národním parku a konečně za třetí, že spolupráce může vzkvétat i mezi regionálními výrobci a ochránci přírody.

rys rautis 1

Náš mladý rys se narodil v krkonošské sklárně s dlouholetou tradicí, kde dodnes udržují staré a krásné řemeslo, které podle pověsti předal Krakonoš lidem, aby jim pomohl v těžkých dobách.

Jsme poslední firmou na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a udržet výrobu perličkových ozdob stále aktuální a živou.”  říká Barbora Kulhavá, provozující rodinnou firmu se svým manželem Markem Kulhavým. Jejich jedinečná a poctivá řemeslná práce byla v roce 2020 oceněna zápisem na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

rys rautis 2

Předměty, které pomáhají - to je základní idea projektu České parky. “Dělá nám radost, že se nám podařilo spojit myšlenku sociálního podnikání, ochrany jedinečné přírody a podpory regionálních výrobců do projektu, který pomáhá v mnoha směrech” říká Filip Molčan, který je zakladatelem projektu, sociálním podnikatelem, ale i dobrovolným strážcem přírody v NP a dodává: “Kolekce produktů Lynxie pro podporu Krkonošského národního parku se díky místním šikovným sklářům rozrostla o krásného rysa, který v podobě unikátní vánoční ozdoby může horám zprostředkovat i Vaši pomoc”.

rys rautis 4

Za šíření myšlenky ochrany přírody, kterou projekt České parky nese, jsou rádi i správci Krkonošského národního parku. “Jsme velmi rádi, že se daří zapojit veřejnost do podpory míst, kde příroda stále hraje první roli a současně ukázat, že Krkonoše jsou i místem, kde lze smysluplně žít, úspěšně podnikat a současně udržovat tradice” pochvaluje si Radek Drahný, tiskový mluvčí Správy KRNAP, která se k projektu České parky připojila v loňském roce.  

Milovníci našich nejvyšších hor a české přírody se tak mohou zapojit do pomoci prostřednictvím nákupu na www.ceskeparky.cz , kde je ozdoba rysa nabízena.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení